Grön ärtsoppa – Tre toppingar

mar 28, 2023 | Soppor

Tre olika toppingar på en klassisk grön ärtsoppa. Billig rätt som du lätt piffar med lite olika tillbehör. Välj den som du gillar mest.

Ingredienser 4 portioner

  • 500 g frysta ärtor
  • 1 gul lök eller 3 schalottenlökar
  • 7 dl vatten
  • 2 buljongtärningar, grönsak eller höns
  • 2,5 dl grädde eller creme fraiche

Gör så här

  • Skala och hacka löken. Fräs löken lite lätt i en rymlig kastrull. Häll i vattnet, buljongtärningar och de frysta ärtorna. Låt koka upp. Låt det koka under lock ca 5 min. Mixa soppan och tillsätt grädde. Låt det koka upp en gång till.

Toppingar

Pepparrot

  • 2 dl creme fraiche
  • 1 msk pepparrotsvisp
  • Gräslök (valfritt)

Blanda ihop creme fraiche och pepparrotsvisp och smaka av så du får önskad hetta.

Ägg & bacon

  • Räkna med ett ägg per portion
  • 2 paket bacon

Koka upp vatten. Lägg ner äggen försiktigt och koka i 8 min. Skölj äggen direkt i kallt vatten. Låt de gärna ligga kvar en stund i det kalla vattnet i kastrullen. Stek baconet knaprigt och skär i mindre bitar.

Mozzarellakräm

  • 1 paket mozzarella
  • 3-4 msk creme fraiche elfes tjock yoghurt
  • Saften av 1/2 citron
  • Salt & svartpeppar
  • Olivolja

Riv mozzarellan i mindre bitar. Blanda slarvigt ihop mozzarellan med creme fraiche eller yoghurt. Smaka av med citron, salt och svartpeppar. Ringla över olivolja direkt i soppan.